تاریخچه بیمارستان

تاریخچه بیمارستان

 

 

تاریخچه بیمارستان میرزا کوچک خان و یاس

 

اين مركز اولين بيمارستان تخصصی زنان و زايمان در ايران بوده و دارای قدمتی بيش از 70 سال مي باشد كه در سال 1362 از بيمارستان زنان سابق (جهانشاه صالح ) واقع در پيچ شميران به بيمارستان شوروی سابق منتقل و با نام بيمارستان ميرزاكوچك خان به عنوان مركز درمانی، آموزشی وپژوهشی زنان به فعاليت خود ادامه داد. در سال 1388 نام بیمارستان میرزاکوچک خان به نام بیمارستان جامع زنان تهران تغییر یافت. در سال 1374 طرح ساخت یک بیمارستان در کنار بیمارستان میرزا کوچک خان به تصویب رسید اما به علت محدودیت منابع دولتی طی 16 سال تنها اسکلت 3 طبقه از آن ساخته و عملاً ادامه پروژه متوقف شد. در سال 1389 در راستای ارتقای سطح همکاری مشترک بخش دولتی و غیر دولتی، قرارداد دیگری بین دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه محب منعقد و مقرر شد بیمارستان دیگری از مجموعه محب ویژه بانوان در محل پروژه مصوب قبلی ساخته شود و به نام بیمارستان جامع زنان محب یاس مورد بهره برداری قرار گیرد. با توجه به تغییر استانداردهای ساخت بیمارستان در سال های اخیر و نیاز به طراحی مجدد و ساخت بیمارستان با استانداردهای روز، اسکلت قبلی کاملا تخریب شد و در همان محل زمین به مساحت 4200 متر مربع با 24132 متر مربع زیربنا در 10 طبقه احداث شد. طراحی فضاهای داخلی و معماری ساختمان بیمارستان با هدف ارتقا در بهبود و آسایش بیماران، مطابق با استاندارد های روز دنیا صورت گرفته است و با بّکارگیری عناصر هماهنگ در رنگ و مصالح، دارای کیفیتی متفاوت و زیبا است و تداعی کننده محیط بیمارستانی معمولی نمی باشد. همچنین، با توجه به محدودیت زمین، سعی شد با کارشناسی اصولی و بهره گیری از اصول نوین معماری، فضاهای فیزیکی مناسب با رعایت روابط صحیح درون بخشی و برون بخشی تامین شود و ارتباّطات فیزیکی بخش ها به گونه ای باشد که موجبات رفاه بیماران، پرسنل و مراجعین را فراهم گرداند.

از ویژگی های خاص طراحی سازه بیمارستان، وجود پد هلی کوپتر (هلی پد) بر روی بام، جهت انتقال بیماران اورژانس در شرایط بحرانی به بیمارستان می باشد. این بیمارستان دارای ظرفیت 250 تخت با14  بخش، اورژانس با 12 تخت تحت نظر و یک تالار جراحی با 10 اتاق عمل می باشد.

هم زمان با اتمام پروژه ساختمانی بیمارستان محب یاس، به پیشنهاد وزیر محترم بهداشت (جناب آقای دکتر قاضی هاشمی)، در تاریخ 16/06/93 قراردادی با موسسه حمایت از بیماران محب منعقد گردید که براساس آن، مدیریت و اداره بیمارستان جامع زنان تهران به موسسه غیر انتفاعی محب واگذار شد و پروژه انتقال بیمارستان از ساختمان قدیم به بیمارستان محب یاس انجام گردید. در تاریخ 1/09/93 بیمارستان جامع زنان محب یاس به طور رسمی افتتاح شد و فعالیت خود را با مدل اداره مشارکت بخش دولتی و غیر دولتی آغاز نمود. در دی ماه سال 1394 بیمارستان جامع زنان محب یاس به دانشگاه علوم پزشکی تهران واگذار گردید و با نام بیمارستان یاس فعالیت خود را به صورت 100% دولتی ادامه داد و  در مهر ماه سال 1395 پروژه بازسازی بیمارستان قدیم میرزا کوچک خان شروع گردید .

هم اكنون این مرکز با كادری مجرب در زمينه های بیماری های زنان وزایمان، نازايی و IVF، پره ناتالوژی، لاپاراسكوپی و انكولوژی زنان در خدمت جامعه است. يكی از ويژگی های مهم اين بيمارستان، ارائه خدمات توسط اساتيد خانم می باشد.

در حال حاضر دانشجويان پزشکی، كارورزان و دستياران تخصصی زنان وزایمان، فلوشيپ نازايی و IVF و پره ناتالوژی زير نظر اعضای هيئت علمی در اين بيمارستان آموزش می بينند. علاوه بر رشته تخصصی زنان و زایمان، دستیاران پاتولوژی، رادیولوژی و بیهوشی نیز دوره آموزشی را در این مرکز می گذرانند.

 


درباره بیمارستان

اين مرکز با كادري مجرب در زمينه هاي بيماري هاي زنان وزايمان، نازايي و IVF، پره ناتالوژي، لاپاراسكوپي و انكولوژي زنان در خدمت جامعه است. يكي از ويژگي هاي مهم اين بيمارستان، ارائه خدمات توسط اساتيد خانم مي باشد. در حال حاضر دانشجويان پزشکي، كارورزان و دستياران تخصصي زنان وزايمان، فلوشيپ نازايي و IVF و پره ناتالوژي زير نظر اعضاي هيئت علمي در اين بيمارستان آموزش مي بينند. علاوه بر رشته تخصصي زنان و زايمان، دستياران پاتولوژي، راديولوژي و بيهوشي نيز دوره آموزشي را در اين مرکز مي گذرانند.